Web Sayfasında Sıkça Sorulan Sorular ( FAQ) Structured Data Uygulaması

Bildiğiniz gibi sıfırıncı sıra  (Featured Snippets) herhangi bir anahtar kelimede arama yapıldığında, arama sayfasının en üst kısmında kutu içerisinde bulunmak sıfırıncı sıra olarak adlandırılmaktadır. Buna paralel, herhangi bir konu üzerine detaylı SSS sayfalar hazırlandığında ve kodlama kısmında gerekli alanlar , uygun şekilde işaretlendiğinde, arama sonuçlarında aşağıdaki örnekteki gibi bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Böylece kullanıcı daha siteye girmeden, websitemizdeki detaylı SSS sayfalarını görebilmektedir. Şimdi Google tarafından verilen destek sayfasındaki bilgiler ile, oluşturduğumuz sayfalara Structured Data uygulaması yapabiliriz.

Sık Sorulan Sorular (SSS) sayfası, belirli bir konuyla ilgili soruların ve yanıtların bir listesini içerir. Düzgün biçimde işaretlenmiş SSS sayfaları Arama’da zengin bir sonuca ve sitenizin doğru kullanıcılara ulaşmasına yardımcı olabilecek Google Asistan için İşaretleme İşlemi‘ne uygun olabilir. Bir SSS zengin sonuç örneğini burada bulabilirsiniz:

Özelliğin kullanılabilirliği

SSS zengin sonuçları, Google Arama’nın kullanılabildiği tüm ülke ve dillerde mevcuttur. Bu özellik masaüstü ve mobil cihazlarda kullanılabilir.

JSON-LD kodunda bir FAQPage örneğini burada bulabilirsiniz: https://search.google.com/test/rich-results?utm_campaign=devsite&utm_medium=jsonld&utm_source=faq-page

Mikro veri kodundaki bir FAQPage örneğini aşağıda bulabilirsiniz: https://search.google.com/test/rich-results?utm_campaign=devsite&utm_medium=jsonld&utm_source=faq-page

Yönergeler

SSS sayfanızın bu SSS zengin sonuçlarına uygun olması için şu yönergeleri uygulamanız gerekir:

İçerik yönergeleri

Yapılandırılmış veri türü tanımları

İçeriğinizin zengin sonuç olarak görüntülenmeye uygun olması için gereken özellikleri eklemeniz gerekir. Yapılandırılmış verilerinize daha fazla bilgi ekleyerek daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için önerilen özellikleri de dahil edebilirsiniz.

Yapılandırılmış verilerinizi doğrulamak ve önizlemek için Google’ın Zengin Sonuç Testi‘ni kullanın.

FAQPage

FAQPage öğesinin tam tanımı schema.org’da sağlanmaktadır.

FAQPage türü, sayfanın yanıtlanmış sorular içeren bir SSS olduğunu gösterir. Her sayfa için bir FAQPage türü tanımı olmalıdır.

Zorunlu özellikler
mainEntity QuestionBu FAQPage öğesinin ilgili olduğu yanıtlanmış soruların listesini içeren bir Question öğeleri dizisi.

Question

Question öğesinin tam tanımı schema.org’da sağlanmaktadır.

Question türü, SSS içinde yanıtlanmış tek bir soruyu tanımlar. Her Question örneği, schema.org/FAQPagemainEntity özellik dizisinin içinde tutulmalıdır.

Zorunlu özellikler
acceptedAnswer AnswerSorunun yanıtı. Her sorunun bir yanıtı olmalıdır.
name TextSorunun tam metni. Örneğin, “Geri ödemenin işleme koyulması ne kadar sürer?”.

Answer

Answer öğesinin tam tanımı schema.org’da sağlanmaktadır.

Answer türü, bu sayfadaki her bir Question için acceptedAnswer öğesini tanımlar.

Zorunlu özellikler
text TextSorunun tam yanıtı. Yanıtta, bağlantılar ve listeler gibi HTML içeriği bulunabilir. Geçerli HTML etiketleri şunlardır: <h1> ile <h6> aralığı, <br><ol><ul><li><a><p><div><b><strong><i> ve <em>.

Yapısal veri test aracı için tıklayınız: https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/?hl=tr

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *